Депозити

Банки щомісяця можуть перераховувати в бюджет 600-650 млн грн податку з доходів від депозитів

02.08.2014, 23:44
Банки щомісяця можуть перераховувати в бюджет 600-650 млн грн податку з доходів від депозитів

C 1 серпня банківські установи будуть самостійно перераховувати суму утриманого податку до державного бюджету, при цьому не розкриваючи банківську таємницю, а податок буде поширюватися на всіх вкладників незалежно від суми депозиту і отриманого за нього доходу.

Так, за підрахунками банкірів, у результаті введення податку на пасивні доходи громадян держбюджет може отримати до 4 млрд грн вже в 2014 році.

Як стверджує Олександр Нестеренко, заступник директора департаменту роздрібного бізнесу Ощадбанку, додаткові надходження в держфонд від податку на депозити становлять 600-650 млн грн щомісяця.

Так, за даними НБУ, на 1 червня 2014 року в банківській системі було розміщено понад 420 млрд грн коштів фізичних осіб (в еквіваленті). Виходячи з середньої процентної ставки, яка сьогодні знаходиться на рівні 10–12% річних (з урахуванням ставок за залишками на поточних рахунках і більш низьких ставок в іноземній валюті), при збереженні поточних обсягів заощаджень громадян бюджет може щорічно отримувати від цього податку 6–7 млрд грн.

“Проте сьогодні ми спостерігаємо відновлення приросту обсягів строкових депозитів і залишків на поточних і карткових рахунках фізичних осіб. Якщо динаміка збережеться, це виллється в докризові обсяги приросту коштів фізосіб в банках, і обсяг зборів з податку на доходи по депозитах у перспективі року-двох може досягти 9–10 млрд грн”, — підраховує начальник управління організації та супроводу роздрібного бізнесу Укрексімбанку Вікторія Грецька.

Прогнозів у тому ж межі дотримується і предправ банку “Надра” Дмитро Зінков. “Новий податок дозволить додати в бюджет близько 7 млрд гривень в рік”, — розповідає він.

Ця сума є досить значною для бюджету. Для порівняння, з податку на прибуток юросіб бюджет розраховував отримати лише в 7 разів більше. Однак введення податку може істотно позначитися на ліквідності банківської системи.

Банкіри розходяться в думці про своєчасності введення даного податку. Так, якщо одні фінансисти вважають, що введення податку було неможливо уникнути, то інші вважають, що рішення передчасне.

“З введенням такого заходу можна було б почекати. В результаті політичних подій, які призвели до відтоку грошей з банківської системи, а також внаслідок погіршення фінансового стану значної кількості банків, депозитний портфель банківської системи не в найкращому стані. Введення податку саме зараз може сповільнити процес оздоровлення”, — вважає начальник управління заощаджень та платежів UniCreditBank Ольга Шостак.

Такої ж думки дотримується і заступник голови Ощадбанку Росії в Україні Ірина Князєва. “не Можна змінювати податкову базу протягом бюджетного періоду — а це, як правило, фінансовий рік. Крім того, не впевнена в доцільності введення додаткового оподаткування доходів в такий складний період для країни. Банківська система потребує суттєвого докапіталізації, джерелом якої в поточних умовах може бути тільки прибуток, а будь-які податкові відрахування будуть її істотно знижувати”, — нарікає вона.

Враховуючи, що такий податок буде зменшувати реальну прибутковість за вкладами для фізичних осіб, вкладниками це може бути сприйнято негативно. Але якщо розглядати цей податок як джерело наповнення бюджету, це є позитивним моментом, вважають у державному Ощадбанку.

“З одного боку, подібні нововведення з точки зору будь-якого клієнта ніколи не відбуваються “вчасно”. З іншого — ринок досить розвинений і має як позитивний, так і негативний досвід, що вимагає певної трансформації. Введення податку на дохід від депозитів однозначно буде імпульсом для якісних змін попиту і поведінки клієнтів. Якими вони будуть   покаже”, — резюмує Юрій Воронюк, директор департаменту продажів і розвитку мережі роздрібного бізнесу Промінвестбанку.

Не бачать проблеми у введенні нового податку і PlatinumBank: “У нинішніх умовах я вважаю це рішення розумним”, — говорить заступник директора департаменту продажів та маркетингу банку Катерина Ладиженська.

Зауважимо, що податок на доходи по депозитах — звична практика для європейських держав, причому ставка цього податку в ряді країн досягає 25–30%. В Україні цей податок давно передбачений чинним законодавством (Податковий кодекс), проте його ставка була встановлена на рівні 0%, а реальне введення з року в рік відкладався.

Михайло Василенко


За матеріалами: FINANCE.UA Переглядів: 2235


Читайте такожВідгуки

Не допускаються загрози, образи, а також посилання на інші ресурси.

Використовуйте кнопки соціальних мереж для того, щоб не вводити ім'я. Коментарі від авторизованих користувачів більш помітні і мають вищий рейтинг.
X

Скарга на коментар

Що не так?
Ваша скарга прийнята і буде розглянуто найближчим часом.
Підписка на новини

Підписавшись на розсилку новин від КредитДепозит, ви зможете отримувати всі свіжі новини прямо на Вашу поштову скриньку.