Прес-релізи

МИКОЛА ЛАГУН - БАНКІР З ШОСТИМ ПОЧУТТЯМ

26.09.2014, 14:42
МИКОЛА ЛАГУН - БАНКІР З ШОСТИМ ПОЧУТТЯМ

Сьогодні у фінансовому секторі України погані новини – не рідкість. Повідомлення про введення тимчасових адміністрацій або про ліквідацію банків з'являються мало не щотижня. Фонд гарантування вкладів ледве встигає звітувати щодо платежів. Однак будь-яка криза одночасно є вікном можливостей. Хто і як ними користується – ось головне питання

Збирач активів

   Власника Дельта Банку " Миколи Лагуна в останні роки часто називають найуспішнішим українським банкіром. Він входить в сотню найбагатших українців за версииForbes.На сьогоднішній день Миколі Лагуну належать 69,89 % українського Дельта Банку (інша частка – у найбільшого аграрного експортера Cargill), і повністю білоруський Дельта Банк, «Кредитпромбанк», «Омега банк» (98%) і «Астра банк». 
Як одній людині за короткий термін вдалося сконцентрувати у своїх руках стільки фінансових активів? – Допомогла криза. В останні кілька років Лагун скуповував финучрежденияпо хорошою ціною і приєднав їх до свого банку. Сьогодні Дельта Банк четвертий за величиною активів.

«Зазвичай фінансові інститути, які він купує, права на життя не мають. Так, вони нікого не обманюють, вони розраховуються за зобов'язаннями, але їх діяльність згортається, – констатує головний фінансовий аналітик РА «Експерт-Рейтинг» Віталій Шапран. – Найбільш привабливі активи потім приєднуються до Дельті. Така його стратегія».

Передісторія успіху

   На початку 1990-хЛагун Микола Ивановичтригодапроучилсянаразведчика в Київському вищому загальновійськовому командному училищеим.Фрунзе. Але закінчував майбутній банкір вже Київський національний економічний університет. Він зрозумів, що в незалежній Україні фінансисти будуть більш затребувані, ніж розвідники. На початку своєї кар'єри працював економістом в управлінні НБУ по Києву та Київській області, а також валютним дилером в «ВАБанке».

   Влітку 2005 року Микола Лагун придбав у торговельній компанії «Фокстрот» кредитний союз «Фаворит», який займався роздрібним кредитуванням. Мережа «Фаворита» тоді налічувала 450 торгових точок. У лютому 2006 року Микола Лагун зареєстрував «Дельта Банк», орієнтований на роздрібне експрес-кредитування,з статутним капіталом в $60 млн.Успешная модель банку була скопійована з російського ринку. «Зробили copy-paste, – визнається Лагун. – Російський банк залучав дешеві позики за кордоном і видавав кредити на побутову техніку під 100% річних. Ніяких витрат на відділення, лише точки в торгових центрах».За два роки Дельта Банк завоював чверть ринку. Перевагою Дельти була швидкість: реклама обіцяла, що рішення про кредит приймають за 20 хвилин. Готовність українців купувати побутову техніку під 60–90% річних перевершила всі очікування.

   Втім, як і кількість шахраїв. Для протидії йому Дельти з'явилася скорингова програма, яка дозволила істотно скоротити безладну видачу кредитів. Для кредитних менеджерів розробили двотижневий курс, на якому їх навчали не тільки правильно оформляти кредитні заявки, але і виявляти підроблені паспорти, а також відрізняти кримінальні татуювання. В результаті, якість кредитного портфелю зросла, і перед кризою неоплати першого платежу знизилися до 1,2%, а проблемна заборгованість – до 3,1%.

   За рік до кризи Лагун змінив стратегію, що допомогло врятувати його банк– Дельта кардинально змінила джерела фінансування. Якщо в другій половині 2007го 70% пасивів банку становили валютні кредити, то через рік на зовнішні запозичення доводилося лише 30% пасивів, решту займали гривневі депозити. Щоб залучити гроші громадян, відкрили десятки відділень і запропонували дуже високі ставки за вкладами у гривні.

   У 2010-му Дельта знову скоригувала стратегію. За словами Миколи Лагуна, в нормальній ситуації на конкурентному українському ринку знадобилися б роки, щоб видати десятки тисяч іпотечних і автокредитів і переманити корпоративних клієнтів, але після кризи з'явилася можливість купити їх задешево.Его не лякало, що банки продають тільки проблемні кредити. З такою заборгованістю в Дельті вже навчилися працювати. «Він чітко знає, чого хоче домогтися, – говорила в одному з інтерв'ю засновник групи компаній ICU, а нині глава Нацбанку, Валерія Гонтарєва. – У Лагуна є всі шанси створити найбільший комерційний банк у країні». У жовтні 2008 року Дельта Банкс активами 4,8 млрд гривень за цим показником посідає 36-еместо. За підсумками 2013-го сукупні активи банку за рік зросли на 85,3%, перевищивши 55млрд грн.

   Дельта Банк веде на ринку досить агресивну політику, скуповуючи активи банків, виставлених на продаж, і стрімко нарощуючи свою присутність на банківському ринку, банк і його власник часто опиняються в епіцентрі різних скандалів. Миколи Лагуна огульно звинувачували в нецільовому використанні рефінансування від НБУ і грошей вкладників, а також у фінансуванні сепаратизму. Втім, жодне обвинувачення так і не було підкріплено доказами. Останній скандал був щодо того, що банкіра затримали в аеропорту при спробі вилетіти за кордон. СБУ і сам Микола Лагун цю інформацію спростовує і вже звернувся у відповідні органи, щоб з'ясувати, хто стоїть за цією інформаційною провокацією.

За матеріалами segodnya.ua

За матеріалами: Сьогодні Переглядів: 3108


Читайте такожВідгуки

Не допускаються загрози, образи, а також посилання на інші ресурси.

Використовуйте кнопки соціальних мереж для того, щоб не вводити ім'я. Коментарі від авторизованих користувачів більш помітні і мають вищий рейтинг.
X

Скарга на коментар

Що не так?
Ваша скарга прийнята і буде розглянуто найближчим часом.
Підписка на новини

Підписавшись на розсилку новин від КредитДепозит, ви зможете отримувати всі свіжі новини прямо на Вашу поштову скриньку.