Прес-релізи

Закони природного відбору

17.04.2014, 13:18
Закони природного відборуОдного з українських банків-довгожителів – ІМЕКСБАНКУ – виповнилося 20 років. За рахунок чого він успішно працює при постійній зміні правил гри? 


--

29 березня 2014 року рівно 20 років виповнилося Імексбанку – великому українському банку, заснованому в Одесі в 1994 році і охоплює сьогодні філіальну мережу розміром у півтисячі відділень на території країни. На тлі всіх гнітючих тенденцій, які панують нині в галузі, він продовжує демонструвати приріст депозитного портфеля, динаміку поповнення клієнтської бази, лонгацию договірних відносин, стабільні показники за всіма основними напрямками.

Сьогодні, розмірковуючи про тих чи інших факторах надійності на тлі нестабільності, експерти часто намагаються аналізувати досвід роботи вітчизняних банків, строк діяльності яких дорівнює віком української незалежності. Це так звані «банки-довгожителі», засновані в Україні ще на початку 90-х.

…Коли одеський підприємець Леонід Клімов створював свій ІМЕКСБАНК, в країні панували лихі 90-е, і про хоч який-небудь фінансової цивілізованості мова взагалі не йшла. «Їздили, знайомилися, багато спілкувалися, налагоджували зв'язки, вводили нові програми і продукти. Дуже допомагав загальний ентузіазм – всі розуміли, як важливо вчасно зорієнтуватися і не спасувати перед чимось новим, - розповідає Клімов. – А ще - доводилося паралельно будувати (головний офіс Імексбанку, 16-поверховий «олівець» у центрі Одеси, був зданий в 2004 році, - ред.)».
Першим значним успіхом банку стало отримання в 1994 році дозволу Мінфіну на право здійснення діяльності по випуску та обігу цінних паперів, а потім – вступ у Товариство всесвітніх міжбанківських комунікацій (S.W.I.F.T.), членство в Українській міжбанківській валютній біржі, збільшення статутного капіталу до 200 млрд. карбованців. Перші відділення з'явилися в 1997-му, тоді ж банк підписав перші договори з одеським підприємствами з обслуговування комунальних платежів.
Згадуючи про перше серйозних випробуваннях для ИМЭКСа, Почесний Президент АТ «ІМЕКСБАНК» Леонід Клімов говорить про наслідки російського дефолту 1998 року: «Тоді, на тлі загального замішання після стрибка курсу долара з двох гривень до чотирьох, головне, що ми зробили – зберегли спокій. І клієнти це оцінили». Саме в 1998-му комерційний банк «ІМЕКСБАНК» отримав статус акціонерного, зареєструвавши перший випуск 40 тисяч простих іменних акцій банку на загальну суму 4 млн. грн. Тоді ж, одним з перших в країні, банк отримав дозвіл на право здійснення професійної депозитарної діяльності зберігача цінних паперів, видане Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Наступний рік, 1999-й, показав, що банківський ринок отримав дійсно серйозного гравця – ІМЕКС став учасником Фонду гарантування вкладів фізичних осіб і відкрив свій столичний філію. Статутний капітал на кінець року склав 12 млн. грн.
Початок 2000-х ознаменувався для банку справжнім стрибком у розвитку. Його символом стала встановлення першого банкомату ИМЭКСа – в місті Одесі. Потім були отримані ліцензії на проведення операцій з касового обслуговування місцевого бюджету, ведення бюджетних рахунків клієнтів та рахунків місцевих позабюджетних фондів, прийом під заставу і скуповування у населення ювелірних та інших побутових виробів з дорогоцінних металів, здійснення операцій з банківськими металами на валютному ринку України. Почалося відкриття відділень в Одеській області. Розмір статутного капіталу збільшувався майже в геометричній прогресії: з 12 млн. грн у 1999-му до 90 млн. грн – у 2004 році.
ІМЕКСБАНК став учасником Національної Системи Масових Електронних Платежів (НСМЕП), підписав договори: з Пенсійним фондом - про виплату пенсій та соціальних допомог, з Національним депозитарієм – про ексклюзивне право для отримання коду цінних паперів підприємствами-емітентами в Одеській області. До свого 10-річчя банк відкрив близько трьох сотень підрозділів у ряді регіонів країни.
«Одним з найбільших наших проектів того періоду можна вважати початок співпраці з футбольним клубом «Чорноморцем», - уточнює Клімов.
Впала в 2004-м «помаранчева революція» стала для Імексбанку ще однією перемогою над обставинами. «Якщо до будь-якого подібного події поставитися як до відкриття нових можливостей, то отримати вигоду з поточного моменту бізнес може завжди, - пояснює Клімов. - Для нас 2005-06 роки по темпоритму роботи практично нічим не відрізнялися від попередніх».
У цей період ІМЕКСБАНК реєструє нові філії в ряді обласних центрів, емітує 400 тисяч платіжних карток і збільшує свій статутний капітал до 105 млн. грн. Відкриваються перші зарубіжні представництва банку - в Австрії і ПАР, широкій публіці презентується унікальна програмна розробка банку – платіжний сайт Smartpay.
ІМЕКС також виграє цілий ряд конкурсів державних установ: Міністерства фінансів – з виплати зарплати працівникам бюджетних установ та державної соціальної допомоги; Державного казначейства – з касового обслуговування з метою оплати готівкою чеків органів України у 2006-2008 роках; Пенсійного фонду - відкриття та обслуговування рахунків для виплати пенсій та грошової допомоги.
В 2007 році банк починає здійснювати грошові перекази по міжнародним системам «ЮНІСТРІМ», «ІНТЕРЕКСПРЕС», «MoneyGram», а також за допомогою внутрішньобанківської системи «ШВИДКО». Статутний капітал Банку за результатами емісій 2007 року склав 385 млн. грн – ІМЕКС вперше здійснив і зареєстрував випуск простих іменних облігацій серії А на загальну суму 100 млн. грн.
…А потім була криза осені 2008-го. Але навіть у цей період банк зміг зареєструвати своє представництво в Румунії і відкрити ще 28 нових українських підрозділів, довівши загальних охоплення філіальної мережі до 530 пікселів. За підсумками року статутний капітал банку склав 645 млн. грн.
І все-таки паніка, почала серед вкладників після різкого стрибка курсу долара – з 5 до 8 гривень, стала дуже болючим ударом. «Особливо нелегко було спілкуватися з вкладниками, незадоволеними чергами і частковою компенсацією сум депозитів, - згадує Клімов. - Але так працює вся банківська система: при масовому відтоку вкладників їй потрібен час, щоб перебудуватися і заново сформувати резерви… А знаєте, що було найцікавішим в той період? Коли, по закінченні буквально пари місяців, ті ж вкладники, які ще зовсім недавно погрожували банку усіма можливими карами, почали повертатися до нас назад, приносячи навіть більші суми, ніж до початку кризи. На моє запитання «Чому?» відповідь була чисто одеським: «Ну, ми-то вас вже знаємо! Куди ви подінетеся з підводного човна?»J… Просто ми змогли відпрацювати та надати клієнтської аудиторії такі умови розміщення вкладів, які, по суті, перекривали для них усі можливі фінансові ризики».
Сьогодні ІМЕКСБАНК, незважаючи на все, що відбувається навколо, декларує свою улюблену стабільність (девіз банку дійсно звучить «Стабільність, перевірена часом!», - ред.). Так, балансовий прибуток, отримана в 2013 році, в 6,2 рази перевищила показник попереднього року і склала 20 млн. грн. Кредитний рейтинг банку, підтверджений незалежним уповноваженим рейтинговим агентством " IBI-Rating на рівні uaBBB+, прогноз «позитивний». А лише за один (!) місяць - січень нинішнього року – ІМЕКС зміг збільшити свій депозитний портфель одразу на 100 мільйонів!
«найважливіше зараз для нас – ні в якому разі не намагатися «вирішувати питання» за рахунок клієнта, - акцентує Клімов. – Потрібно пам'ятати, що складних економічних умовах знаходиться не тільки бізнес, але й люди, яких сьогодні найбільше хвилює доля власних коштів. А тому сьогодні ми повинні бути максимально толерантним до клієнта. І тоді він знову принесе нам свої гроші – як це було в 2008-м».

За матеріалами: ІМЕКСБАНК Переглядів: 4683


Читайте такожВідгуки

Не допускаються загрози, образи, а також посилання на інші ресурси.

Використовуйте кнопки соціальних мереж для того, щоб не вводити ім'я. Коментарі від авторизованих користувачів більш помітні і мають вищий рейтинг.
X

Скарга на коментар

Що не так?
Ваша скарга прийнята і буде розглянуто найближчим часом.
Підписка на новини

Підписавшись на розсилку новин від КредитДепозит, ви зможете отримувати всі свіжі новини прямо на Вашу поштову скриньку.